Jak wybrać idealne zasłony do salonu

Tekstylia to nieodłączny element każdego przytulnego domu. Dobór poszewek na poduszki, koca czy aranżacja okna ma bardzo duży wpływ na charakter pomieszczenia. Dodatkowo zmieniając tekstylia, można w prosty sposób dodać świeżości mieszkaniu i odnowić jego wygląd. Szczególnie ma to znaczenie w salonie, ponieważ ważne jest, by każdy czuł się w nim dobrze. Dekoracje okienne mają dziś wiele do zaoferowania, a wybór zasłon jest ogromny. Wybierając je trzeba pamiętać o kilku czynnikach. 

Dobór zasłon do stylu salonu

Każdy salon ma swój charakter. Jedne to eleganckie, duże przestrzenie, inne charakteryzują się mniejszym metrażem i przytulnym kątem ze stolikiem na kawę. Zasłony do salonu trzeba koniecznie dobrać do jego stylu i całokształtu domu. Nawet najpiękniejsze zasłony mogą burzyć harmonię, jeśli zwyczajnie nie będą pasowały do całej aranżacji. Jeśli w pomieszczeniu jest już wiele wzorów (np. na dywanie czy meblach) zasłony powinny być jednolite i gładkie. Z kolei jeśli salon jest urządzony w stonowanych barwach, można dodać nieco bardziej odważne zasłony z wyróżniającym się kolorem albo wzorem. W stylu nowoczesnym mogą sprawdzić się geometryczne i wyraźne nadruki. W tym bardziej tradycyjnym i klasycznym świetnie będą wyglądać wzory kwiatowe. W eleganckich pomieszczeniach zasłony mogą być przeszyte połyskującą nicią. Takie rozwiązania będą też fenomenalne, jeśli pomieszczenie jest mocno przeszklone. Wpadające do pokoju światło będzie wtedy pięknie eksponować lśniące elementy na zasłonach. 

Zasłony szyte na miarę czy gotowe?

Kolejnym czynnikiem, nad którym trzeba się zastanowić kupując zasłony, jest sposób ich uszycia. W sklepach znajdziemy dużo gotowych zasłon, które dostępne są od ręki za niską cenę. Minusem takiego rozwiązania jest to, że niekoniecznie idealnie będą pasować na okno i nieraz trzeba wydać dodatkowe pieniądze na przeróbki u krawcowej. Jednak w blokach, gdzie okna mają raczej standardowe wymiary, może być to dobry wybór. Inaczej ma się sprawa w domach prywatnych. Do dużych okien w salonie warto uszyć zasłony na miarę. Trzeba będzie na nie trochę poczekać i mogą wyjść drożej niż gotowe, ale efekt warty jest wysiłku. Dobierając długość zasłon do wyboru są dwie opcje: zasłony 2 cm nad podłogą albo 2 cm leżące na podłodze. Materiał kupiony na zasłony należy przed uszyciem zdekatyzować. W przeciwnym wypadku po pierwszym praniu zasłony mogą się skurczyć i nie nadawać się do powieszenia w salonie. Materiały do wyboru to m.in.:

– len;

– welur;

– woal;

– bawełna.

Dobrze dobrane zasłony będą idealnie współgrać z charakterem salonu i sprawią, że wnętrze nabierze przytulnego wyglądu.